Amasra'ya doğalgaz için tarih verildi

Amasra'ya doğalgaz için tarih verildi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bartın’daki programına Valilik ziyareti ile başladı.
Bartın Valisi Nurtaç Arslan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Dönmez sektör temsilcilerinin yer aldığı enerji koordinasyon toplantısına katıldı.

Bakan Dönmez toplantının ardından yaptığı açıklamada Amasra, Ulus ve Kurucaşile ilçelerinde doğalgaz yatırımları için planlanan tarihleri açıkladı.

İşte Bakan Dönmez’in açıklamaları;

Filyos’ta Türkiye’nin en büyük mega projelerinden Sakarya gaz sahasındaki gelişmeleri yerinde incelemek üzere dün birlikte olmuştuk. 

Bugün de batı Karadeniz’in güzel şirin kentlerinden Bartın’dayız. 

2021 yılında önemli keşiflerden birisi de Amasra-1 adını verdiğimiz Sakarya gaz sahasının komşu bölgesinde olan sahayla ilgiliydi. 135 milyar metreküplük gaz keşfi yapmıştık. Böylece Sakarya gaz sahası artı amasrayı eklediğimizde 540 milyar metreküplük rezervi keşfettiğimizi söylemiştik. 

O günden bu yana da bu bölgeye sık sık geliyoruz. 

Bartın ilimizle alakalı olarak da Bakanlığımıza ilgilendiren hususlar da yerinde tespit yapmak ve sorunları çözüme ulaştırmak maksadıyla il koordinasyon kurulu toplantısı yaptık. 

Valimiz, milletvekilimiz ve belediye başkanımızın meclis Başkanlarımız ve üyelerimizin katılımıyla yine aynı şekilde muhtarlarımız köylerinde beldelerinde olan sorunları biz aktardılar. 

Başkent Elektrik dağıtım şirketi sunum yaptı. Doğalgaz dağıtım şirketi sunum yaptı. Yatırım Planlarını paylaştı. Gayet verimli faydalı bir toplantı oldu. Bartın ili nde enerji ve tabii kaynaklar alanında özel sektör tarafından cari yıl fiyatlarıyla dikkate aldığımızda iktidara geldiğimiz 2002 yılında 5 milyon liralık bir yatırım yapılmışken geçtiğimiz yıl bu rakam 454 milyon liraya toplamda da son 19 yılda bizim bakanlığımızla ilgili alanlarda 879 milyon liralık yatırım yapıldı. 

İçinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. 

Yine elektrik dağıtım şirketinin o bölgeye yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketinin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta. 

Bartın ilimiz 2014 yılından bu yana şehir merkezimiz doğalgaz kullanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde Kozcağız’daki yatırımı tamamlayacağız. Kozcağız da doğalgaz kullanmaya başlayacak. 

Bununla birlikte diğer ilçelerimizden beldelerimizden gelen doğalgaz taleplerini de değerlendirdik.

 İlk etapta Amasra ilçemize 2023’te Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize beldelerimize de takip eden yıllarda 2024-2025’de olacak şekilde planlama yapıldı. 

Diğer ilçelerimizin beldelerimizin etüd ve planlama çalışmalarının da dağıtım şirketinden ivedi şekilde başlatılmasını talep ettik. 

Bu güne kadar Bartın ilimizde yaklaşık olarak 40 bin civarında abonemiz söz konusu. Oldukça yoğun bir kullanım söz konusu. 

Eminim ilçe, belde ve yerleşim birimlerinde aynı kullanım oranını oralarda da yakalayacağız. 

Dün olduğu gibi bu gün de yarın da Bartın’ın yanında ve destek olmaya devam edeceğiz.

  • 2022-09-21 14:15:20 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...