ÇÖPLER DOLUYOR BALIKLAR ÖLÜYOR!

ÇÖPLER DOLUYOR BALIKLAR ÖLÜYOR!

Türkiye'nin üzerinde su taşımacılığı yapılabilen tek ırmağı olan Bartın Irmağı atıklarla kirletilmeye devam ediliyor. Doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan ve Bartın için önemli bir turizm değeri olan ırmak yüzeyi yine çöplerle doldu.
"Temizlik çalışması yapılmıştı"

Geçtiğimiz hafta Bartın Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerince botlarla ırmak yüzeyi taranmış ve çuvallar dolusu çöp toplanmıştı. Yapılan temizlik çalışmasının birkaç gün sonrasında ırmak yüzeyinde yeniden çöp birikintileri oluştuğu görüldü. Irmak yüzeyinde ve çevresinde içki şişeleri ve kutuları, plastik pet şişeler, bidonlar, bisküvi ambalajları gibi çöpler yer alıyor.

Maskeler atılıyor

Kullanılmış maskelerin dahi ırmak kenarındaki yeşil alanlara atılmış olması da dikkat çekiyor. Bartın Irmağının yüzeyini ve kıyılarını çevreleyen çöplerin yanı sıra Yalı Boyu ve Çağlayan mevki'inde büyüklükleri 10 cm ila 40 cm arasında değişen balık ölümleri görülüyor. Vatandaşlar ölen balıklar için üzülürken ırmak yüzeyinin çöplerle dolu olmasına da tepki gösterdi.

"Bunlar nasıl öldü?"

Bartın Irmağında teknesiyle turistleri gezdiren 67 yaşındaki Harun Aydoğan ırmağın birkaç gün önce temizlenmiş olmasına rağmen tekrar pisletildiğini ve yaşanan balık ölümlerinin nedeninin belli olmadığını söyleyerek, “İki üç gün önce belediye tarafından üzerindeki plastik çöpler itfaiye ekibi tarafından cankurtaran botlarıyla tertemiz yapıldı. Bakın dün Cumartesi, Pazar günü oldu. Bakın yine ırmak üzerinde pet şişeleri filan dolu. Bunları biz atıyoruz başkası atmıyor her halde. Gökten de yağmadığına göre kabahatli biziz. Çağlayan'ın altında da balık ölümleri var bir sürü. Büyük balıklar hep şişmiş ölmüş. Davul gibi olmuşlar. Bunlara da yazık günah. Bunlar nasıl öldü? Bunu araştıran da yok. Bilmiyorum ne olacak. Övünüyoruz ama maalesef biz kendimiz kirletiyoruz ırmağı başka kirleten de yok” dedi.

  • 2020-10-14 11:06:48 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
BARTINLILAR İSTANBUL ATAŞEHİR'DE BULUŞUYOR, YÖRESEL SANATÇILARIN OLDUĞU PROGRAMDA SÜPRİZ HEDİYELER VE ÇESİTLİ ETKİNLİKLERİN BULUNACAĞI PROGRAMA TÜM BARTINLI VE BARTIN'A GÖNÜL VERMİŞ TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİDİR... (BIYAD.)