EKONOMİ

SERKAN ÖLÇEK '' BUGÜNLERE GELMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK''

SERKAN ÖLÇEK '' BUGÜNLERE GELMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK''

Öğretmenliği bırakıp uzun yıllar işçi olarak çalıştıktan sonra Kozcağız’da kendi şirketlerini kurup sevdalısı olduğu Kozcağız’ın ve Kozcağızlıların konforu için çalışan Serkan Ölçek, 1980 yılında Kozcağız’da dünyaya geldi. İlköğrenimimi Kozcağız’da, orta ve lise öğrenimini ise Bartın’da tamamlayan Ölçek, üniversite eğitimini ise ilk olarak Atatürk Üniversitesi ardından da Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirmiş. Bununla da yetinmeyen ve tekrar üniversite sınavına giren Serkan Ölçek şimdilerde Makine Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi… Ne diyelim helal olsun.
“‘Manyak mısın?’ dediler. İyiki yapmışım”
Serkan Ölçek öncelikle bir öğretmendi. Siz öğretmenlik mesleğini bırakıp işçi olarak çalışmaya başladınız. Bunun özel bir sebebi var mı?
Bazen çocuklar ailenin yarış atı olabiliyor. Galiba bende bizim ailenin yarış atıydım.İstiyordu ki annem devlet memuru olayım, ama babam benim çocukluğumda esnaftı.Benim çocukluğumda da esnaflık farklı bir kavramdı.Ticaret yapma doğru bir tabir olacaksa para kazanma aşkı çocukluktan gelir bizde. Mesela ben arkadaşlarımla birlikte, babam esnaf ve maddi durumu iyi olmasına rağmen kendi paramızı kazanmak anlamında çekilişler yapardık, boya sandıkları olan arkadaşlarımızla onların ayakkabı sandıkları ile ayakkabı bile boyadık. Burada eskiden at koşuları ve bunun benzeri etkinlikler olurdu, biz buralarda ayran satarak kendi paramızı kazanırdık. Babam bu konularda kızardı bana ‘’ben esnafım senin bunlara ihtiyacın var mı derdi’’, belki bugün duysa yine kızar.
Tabi sonrasında öğretmen olduk ama sonrasında ben bir işi yapıyorsam en iyisini yapmak isterim, bu nedenle de öğretmenlik mesleğine başladığımda belli kurallar çevresinde hareket etmeniz gerektiği için istediğim o en iyisini yapma isteğini yakalayamadım. Bende bu nedenle kendimce bir karar verdim ve benim yapmam gerekenin öğretmenlik olmadığını düşündüm. Benim en çok öğretmen olmamı annem isterdi onu da 1999 yılında kaybettim. Öğretmenliği bıraktığımda ise bir mesleğim yoktu. Ayrıca 1993 ve 2001 krizleri ülkede yarattığı tahribat babamın durumunu bile etkilemişti sermayesi kalmamıştı. Bu yüzden o dönemde baba mesleği olan esnaflık yapmak söz konusu değildi. Bu noktada yeni bir meslek sahibi olmak için, Kozcağız’da yıllardır ayakkabıcılık sektöründe faaliyet gösteren bir abimiz var onun yanında işçi olarak başladım. Amacım iş öğrenmekti.  Hem bir şeyler öğreneyim hem de gelirim olsun diye oraya başladım.4 Yıl orada işçi olarak çalıştım sonrasında askere gittim ve geldiğimde çalıştığım iş yeri sahibi Rami sabiyle birlikte Hasankadı Beldesinde bir atölye kurduk.Bir yıl beraber çalıştık ve bir yılsonunda bize iş yerini devretti.Oradan başladık biz çalışmaya.Eşimde bu işten yani ayakkabıcılık işinden anlıyordu. O dönemlerde şu anda Hasankadı Belediye Başkanı olan Zeki Erdoğan’ın çok büyük desteği ile 150 personelle çalışıyorduk. Meşakkatli bir süreçten geçtik. Zordu o dönemde çalıştığım arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum.  O dönemde de çok kişi ‘Öğretmenliği bırakıp buralarda çalışıyorsun. Sen manyak mısın?’ dedi. Ama ben seviyordum çalışmayı, ticareti bir şeylerle uğraşmayı. Bugün sorsanız mutlu musun diye evet mutluyum iyi ki de yapmışım…
Ayakkabıcılıktan ısı sistemlerine
 
Ayakkabıcılık sektörünü bırakıp Emin Isı’yı kurmak nereden aklınıza geldi?
Benim Ersan Zengin diye bir arkadaşım var.Aslında bu firmayı biz ona kurduk. Aynı zamanda Ersan Ramis beyin damadıdır aslında. Ersan başka yerde çalışıyordu ama çalıştığı ortamdan rahatsızdı, mutlu değildi yaptığı işten. Bu noktada bizlerde ona madem mutsuzsun gel bidükkan kur, kendi işini yap dedik. O anlamda Ersan’da yerini bulduktan sonra bizimde desteğimizle Kozcağız’da böyle bir boşluğu doldurdu. Sonrasın da işler büyüdükçe Ersan tek başına idare edememeye başladı. Ürün satımı ve montajı tamamlayıp, tahsilatında sorun yaşıyordu. Malın alım ve satış sürecinde problem yaşıyordu. Bende o dönemlerde Hasankadı’da ki işyerimi kapatmıştım. Burada çalıştığım bir yer vardı o yerden izin alarak sermayemizin olduğu Emin Isı sistemlerinde markalaşma dönemine başladık.Sonrasında baktık ki Ersan uygulama da iyi ama satış,pazarlama ve alım sürecinde yeterli değil o da bana dedi ki ben bu işi kendi başıma yürütemeyeceğim ya biz bu dükkanı kapatalım yada sen buraya gel dedi. O zaman bir ortaklık sürecimiz başladı. Bu süreçte pazarlama ağımız gelişti, ulusal firmalarla çalışmaya başladık.
Buradaki barajların bile altyapılarını yeni şantiye alanlarını kurduk. Ayrıca Simar İnşaat’ın İstanbul’da ki rezidansları da Emin Isı tarafından yapılmaktadır.
2015 yılında Ersan Zengin ortaklıktan ayrılmak istediğini söyledi. Ortaklıktan ayrılmasına rağmen halen Emin Isı Sitemlerinde çalışmakta. Sonrasında ben biraz daha markalaşma sürecine gittik. Emin Thermo ve Emin New Home adında iki tane marka tesciline gittik. Emin Thermo ile biz bugün özellikle kış aylarında işlerin zayıf olduğu dönemlerde kalorifer sistemini kuran kazanların arkasında bulunan pompaların bağlı olduğu kolektör sistemlerini kendi işyerlerimizde imal edip, bunları ulusal anlamda internet sitelerinde satışa sunuyoruz. Emin New Home markası ile de Emin Isı Sistemleri bünyesinde kurduğumuz Emin Yapı aracılığı ile ev tadilatlarına başladık. Eski bir evi sıfırdan yepyeni bir ev haline getiriyoruz.
Emin Isı Sistemleri olarak nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Emin Isı sistemleri olarak borudan geçen her şeyde işlem yapabiliyoruz. Yağ, gaz hattı, kalorifer ve doğalgaz tesisatı da dahil hatta süt fabrikasına kadar aklınıza ne geliyorsa boru içerisinden geçen ne varsa elektrik hariç her türlü işlemi yapabilmekteyiz.Yani vitrifiye montajından, alt yapı atık su sistemlerine, sıhhi tesisatlardan mobil tesisat sistemlerine, kalorifer iç hatlarından doğalgaz demir tesisatlarına, hidran sistemlerinden yangın tesisatlarına varana kadar bir çok alanda Emin Isı ve Emin Yapı olarak hizmet veriyoruz.
Malzeme teminindeki zorluklar şirket kurdurdu
Emin Yapı’yı açma amacınız neydi?
Emin ısı Ulasal olma yolunda ilerlerken, ürünü uygulamadan çok ürüne ulaşmak zordu. Bu noktada tedarikçi sorunu yaşıyorduk. Emin Isı’ya aldığımız malzemeleri bazen Türkiye’nin dört bir noktasından malzeme toplarız.Bunların tedariki noktasında bazen sorun yaşamaya başladık. Bu noktada hem depo alanlarımızı bir araya getirmek kendimize ürün tedarik sorunu yaşatmamak hem de kendi aldığımız fiyat üzerinden halkımıza bir imkan sunma anlamında Emin Yapı’yı kurduk. İlk kurduğumuzda amacımız tesisat ve tesisat malzemeleriydi. Çünkü kalorifer tesisatları alanında bizim elimize bulunan birçok ürünü Bartın’da bulamazsınız.İstanbul ve Ankara’dan almak istediğinizde ise bunun bir tedarik süreci vardı. 3-5 günde ancak bulabilirsiniz.Isı sistemlerinde çalışan arkadaşlar genelde bununla ilgili sıkıntılar yaşar. Bizde bu zorlukları yaşamamak adına Emin Yapı’yı kurduk. Emin Yapı’yı kurduğumuzda da ülkenin içinde bulunduğu opsiyonel durum dolayısıyla hani bundan 3-5 yıl ya da 3-5 ay sonra bir tadilat sürecinin başlayacağına inanıyoruz. Buda Emin Isı’nın gelişmesi için bir fırsat olabilir. Türk Milleti krizleri fırsata çevirmeyi bilir. Önümüzdeki süreçte yeni binaların yapımından çok bir tadilat süreci başlayacak. Bizde bu işin en temelindeyiz.
Emin Yapı’nın ürün yelpazesi nedir? Ne gibi ürünler var?
Emin Yapı bir Polisan, Ege Seramik ve Kalde Bayisi. Polisan’ın tüm boya gruplarını bizde bulabilirsiniz. Seramik ürünlerinde ise Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Ege Seramik ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ayrıca Emin Yapı’da hırdavat malzemelerinde aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz. Hem ustalar hem de kendi evinde iş yapacaklar için, hobi olarak iş yapacaklar için ister profesyonel ister hobi için kullanacaklar için el aletlerini Emin Yapı’da bulmak mümkün.Dediğim gibi biz firma olarak kendi tedarikçimiz olduğumuz için çok ekonomik de bizde bulabilirler.Özellikle fiyatlarımıza kendi firmamız Emin Isı’ya hangi fiyattan ürün veriyorsak vatandaşımıza o fiyattan veriyoruz.
“Çalıştık ve tasarruf ettik”
Şu an iki firmanız var Emin Isı Sistemleri ve Emin Yapı Market… Bu iki firmayı oluşturmak yolunda sermayenizi nasıl oluşturdunuz?
Benim hayatımda en çok rastladığım sorulardan aslında bu soru. Diyorlar ki hep “Serkan parayı nereden buldun”. Aslında röportajımızın başından beri az çok anlatmaya çalıştık. Babam benim eski esnaf.1991 – 1997 arasında ki krizde 1993 yılına kadar dayanabildi. Sonrasında iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Ben o dönem de öğrenciydim.  Şimdi sorunuza gelirsem ben bu sermayeyi nasıl mı buldum? Biz eşimle sırt sırta verdim. 2000’li yıllarda eşim bir asgari ücrete yakın maaş alıyordu, bende bi asgari ücretten biraz daha fazla alıyordum.Bunun yanında ekstra işler yapıyordum.İngilizce öğretmeni olduğum için ek dersler veriyordum ve bunlarla birlikte ciddi anlamda bir birikim sahibi oldum. Ben özellikle gençlerimize tavsiyede bulunuyorum.Özellikle de kendi bölgem olan Kozcağız’da. Bizim bölgemize çoğunun bir evi var. Eşleri ile birlikte çalışsınlar ve onların bir tanesinin maaşı onları idare eder. Bugün küçük bir hesap yapalım. Asgari ücret bin 600 TL. Ailesiyle yaşayan birisi bu parayla geçinebilir. Çünkü aile içerisinde başka gelirlerde mutlaka vardır. Elinde kazandığı parayı biriktirmeyi öğrenmeliler gençlerimiz…
Buradan şuna değinmek istiyorum insanların hep bir merakı oldu. ‘Serkan nereden buldun kardeşim’ diye. Çalıştık arkadaşım çalıştık. Hem de çok çalıştık... Çalışırken eşimle birlikte ciddi anlamda tasarruf yaptık. Bu süreçte Allah’ta nasip etti bizde yolunda bulunduk bu duruma geldik. Emin Isı’yı kurduktan sonra iki yıl ben sobalı evde durdum. Kendim kalorifer tesisatı yaparken biz sobalı evde kaldık. Eşimle evlendikten sonra tasarruf edebilmek adına neredeyse 10 yıl 76 metrekare bir alanda oturduk. Çocuğumuzda vardı bu dönemde. Bu süreçte yavaş yavaş oldu. İşimizi kurduk büyüttük sonra yavaş yavaş evimizi yaptık.
Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor?
Emin Isı Sistemlerinin tercih sebebi olarak 24 saat hizmet veren bir firma olması en başta gelir. Şöyle söylemek gerekirse bize kalorifer tesisatı yaptıran biri, olası bir durumda bir problemle karşılaşmışsa verdiğimiz özel telefonlardan yani firmamıza iş yaptıran müşterilerimize özel telefon numarasından gecenin kaçı olursa olsun aradığında anında o sıkıntısını problemini gideriyoruz.
Müşterilerimizin Emin Yapı’yı tercih etmelerinin sebebi ise bana genelde burada ‘Hoca’ derler hep. Bunun sebebi öğretmen olduğum için değil güvenilir olduğum için denilir. Öncelikle bunun için tercih ediyorlar. Bu güvenirliği işimize de yansıtıyoruz. Bu nedenle dediğimiz gibi fiyatlarımız ve ürün çeşidi bakımında insanlar bizi tercih edebiliyor.
 
“Kozcağız sevdalısıyım”
Bütün işyerleriniz Kozcağız’da. Bunlardan birtanesini Bartın’a da taşıyabilirdiniz? Hatta böylece daha fazla müşteri potansiyeline ulaşılabilme imkanı da yaratmış olurdunuz ama siz bunu yapmadınız. Bunun özel bir sebebi var mıdır?
İlk önce şu anda yatırımlarımız burada.İkincisi de ben buralıyım ve Kozcağız’ı seviyorum Kozcağız sevdalısıyım. Kozcağız ayrı bir haz veriyor. Ben sabah 06:30 gibi kalkarım işe gitmeyeceksem bile balkonumdan şöyle bir Kozcağız’ı izlerim.Ben buradan çıkmak istemiyorum. Bartın’da bir şube açmıştık 5 - 6 yıl önce burada ki işlerimi bırakıp oraya gitmek bana çok zor geliyordu. Küçük olsun bizim olsun mantığı var belki. Emin Isı çok küçük bir firma mı? Şöyle söyleyeyim… Şu anda yeni açtığımız Emin Yapı gibi showroomu olan Kozcağız’da başka bir yer yok.Emin Isı’sı kadar çapta çalışan Bartın’da belki bir iki tanedir ama ulusal anlamda hiç yok. Ben bu bölgeyi seviyorum. Ben mümkün olduğunca burada kalmak istiyorum benim derdim bu…
En kaliteli ürünü en ucuza sunmak için…
 
Serkan Ölçek’in iş hayatında, firmalarında ve kişisel olarak hayalleri nelerdir?
İşimle alakalı Emin Isı gelebilecek en iyi noktaya geldi diyebilirim. Şu anda Emin Isı’nın verilip de yapamayacağı hiçbir iş yok. Hastaneden postaneye kadar çok büyük sistemler konusunda büyük tecrübelerimiz var. Bunları zaten internet sitemizden de görebilirler. Emin Isı’nın bundan sonra ilerleyeceği yer imalat olabilir. Emin Yapı olarak da biz Emin New Home diye bir marka oluşturduk.Bununla alakalı yeni bir mimari getirmek istiyoruz. Bungalov evler olabilir, villa tipi evler olabilir… Yeni evlere yeni bir vizyon yeni bir dokunuş kazandırmak istiyoruz. En kaliteli ürünü en ucuz fiyata sunmak hedeflerimiz arasında. Bir en büyük hayalim bir fabrika kurmak. Bu su fabrikası olacak.Adı da Emin Su olsun. Geleceğe doğru insanın en çok ihtiyaç duyacağı şeyin su olacağını düşünüyorum. Belki de bu memlekete yapabileceğim en iyi yatırımda bu olabileceğini düşünüyorum.Kişisel olarak da kendi yaptığım işlerimde de en iyisini yapmak isterim ben. Güvenirliğimi korumak devam ettirmek ve güvenilir olmak istiyorum. Ben işçilikten geldiğimi için özellikle personelimde maaş ödemelerinde ay sonunu geçirtmem.Kendi iş yaptığım müşterime de sanki kendi evime iş yapıyormuş gibi işleri takip ederim. İnşallah bu sistemi bu şekilde devam ettireceğiz.
“Amacımız konfor yaratmak”
Son olarak ise Emin Isı’nın Emin Isı olma sürecinde ve Emin Yapı’yı bir noktaya getirme sürecinde bize en çok destek olan Kozcağız halkına teşekkür ediyorum.Sadece Kozcağız’da iş yapmıyoruz tabi. Bartın halkına,bize ulusal anlamda iş sağlayan, ulusal firmalardan STE’yeKİSKA’ya DETAŞ ve YAPIYOL’a, bölgede faaliyet göstermemizde bize çok ciddi şekilde yardımcı olan resmi kurum müdürlerine, çalıştığımız bölgelerde bize destek olan özellikle Pendik, Hasankadı gibi yerlerde ki Belediye Başkanlarımıza, Simar İnşaat Cengiz Arslan’a, Çömeler İnşaata, Zafer Dönmez ve Eser Yapı Hüseyin Eser’e teşekkür ediyorum. Biz Kozcağız’ın bir ferdiyiz. Amacımız Kozcağız beldesinde bir konfor yaratmak. Bu konfor oluştururken insanlara istihdam da oluşturuyoruz.
Emin Isı sistemleri olarak bizim bir sloganımız var. İddia ediyoruz, yaptığımız kalorifer ve tesisat sistemlerinden şikâyetçi bir tek müşteri bulursanız, sizinkini bedava yapacağız diyoruz…”

  • 2018-12-10 12:10:16 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...
BARTIN’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Ovatekkeönü köyünde bir ahırda çıkan yangın vatandaşları korkuttu.