FINDIK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

FINDIK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bartın’da fındık alımlarına başladı.  Üreticilerin, rekolte ölçüm işlemlerini anlık takip edebilmeleri için Fındık Alım Merkezine ‘Üretici İzleme Odası’ kuruldu. Rekolte ölçüm sürecini odaya kurulan ekrandan anlık olarak izleme imkanı bulan fındık üreticileri uygulamadan oldukça memnun kalırken TMO’nun fındık alımı yapmasıyla birlikte özel alıcılarında yüksek fiyattan fındık aldıklarını ifade ettiler.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bartın’da fındık alımlarına 31 Ağustos tarihi itibariyle başladı. Fındık alım işlemlerinin gerçekleştiği fındık alım merkezinde Koronavirüs salgınına karşı bir dizi önlem alındı. Sosyal mesafe kurallarına uyulması için şeritler çekilen merkezde atım sahasına ise ürün sahibi dışında 3. Şahısların girişine izin verilmiyor. Ürün sahibinin maske takmak koşuluyla atım sahasına girişine izni verilirken üreticilerin rekolte ölçüm işlemlerini anlık olarak takip edebilmeleri için fındık alım merkezine ‘Üretici İzleme Odası’ kuruldu.

Rekolte işlemlerinin yapıldığı alana kurulan kamera görüntüleri anlık olarak Üretici İzleme Odasındaki LED TV’ye aktarılıyor. Ürettikleri fındıkların rekolte ölçümü sürecini canlı olarak izleme imkanı bulan fındık üreticileri uygulamadan oldukça memnun.

Üretici İzleme Odasında rekolte ölçüm işlemlerini anlık olarak takip eden fındık üreticisi Orhan Alakaş uygulamayı oldukça güzel bulduğunu, TMO’nun fındık alımı yapmasıyla beraber özel alıcılarında yüksek fiyattan fındık alımı yaptığını ifade etti.

"TMO’nun açılması çok iyi oldu"

Alakaş açıklamasında, “TMO’nun açılması vatandaşımız adına çok iyi oldu. Çünkü özel alıcılar bunun sayesinde yüksek fiyata alıyorlar. Tabi fındığımızın randımanını buradan izleyebilmemiz de güzel bir şey. İnşallah fındığımız randımanlı gelir ve yüzümüz güler.” Dedi.

“Emeğimizin karşılığını aldık”

Bir başka fındık üreticisi Dursun Yelken ise bir yıllık emeklerinin karşılığını aldıklarını belirterek, “Yıllık ürettiğimiz fındığı teslim etik.  Yani bir yıllık emeğimizi teslim ettik. Randımanına göre fiyat belirlediler. Hizmetten memnunuz. Yani oldukça güzel. Ödemelerde de zaten sıkıntı olmaz. Buraya vermek en hayırlısıydı bizim için. Emeğimizin karşılığını aldık yani.” İfadelerini kullandı.

Randevulu sistemle çalışılıyor

Fındık alım işlemlerinin yapıldığı fındık alım merkezinin deposu ve çevresinde yoğunluk oluşmasını engellemek amacıyla işlemler randevulu olarak gerçekleştiriliyor. Fındık üreticileri randevularını randevu.tmo.gov.tr veya TMO ofislerinden alabiliyor. Rekoltesi uygun görülen ve alımı kabul edilen fındıklara ilişkin ödemeler ise en geç 10 gün içinde üreticinin banka hesabına yatırılıyor.

TMO Fındık satın alma şartları şu şekilde;

TMO tarafından fındık üreticilerinden Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki (ÇKS) kayıtlı miktarları kadar ürün satın alınıyor. Ürünün rutubet oranı % 6’ya kadar, sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri, buruşuk iç fındık oranı %10 ve altında, çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altında, yabancı madde oranı %0,5 ve altında, çatlak, kırık ve kabuğundan çıkmış iç fındık oranının %5 ve altında olması gerekiyor.

Alımlar 2 ay boyunca devam edecek

TMO tarafından Bartın’da fındık alım işlemleri fındık sezonu sona erene kadar devam edecek. Yaklaşık 2 ay sürecek sezon boyunca fındık üreticileri TMO’nun Bartın Tarım Kredi Kooperatifi yanında açtığı fındık alım merkezine ürünlerini teslim edebilecekler.

  • 2020-09-07 10:27:48 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
BARTINLILAR İSTANBUL ATAŞEHİR'DE BULUŞUYOR, YÖRESEL SANATÇILARIN OLDUĞU PROGRAMDA SÜPRİZ HEDİYELER VE ÇESİTLİ ETKİNLİKLERİN BULUNACAĞI PROGRAMA TÜM BARTINLI VE BARTIN'A GÖNÜL VERMİŞ TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİDİR... (BIYAD.)