GÜNDEM

8 PARTİNİN İL BAŞKANI BİR ARAYA GELDİ

8 PARTİNİN İL BAŞKANI BİR ARAYA GELDİ

.

9 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasına girilmesi nedeniyle, 8 Partinin Bartın İl Başkanı bir araya geldi.

CHP Bartn İl Başkanı Selim Karakaş, Demokrat Parti İl Başkanı Hamit Güngör, DEVA Partisi İl Başkanı Alı Yıldırım, Gelecek Partisi İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, İyi Parti İl Başkanı Mehmet Kasapoğlu, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mücahit Mekeç, Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ziver Gebiç’in bir araya geldiği programda ortak basın açıklamasını CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş yaptı.

CHP İl Başkanı Selim Karakaş diğer Parti Başkanları ile bir araya gelmeleri konusunda; “Cumhuriyetimizin 98. Yılını kutlayacağımız 29 Ekim haftasına girmiş bulunmaktayız. Geçmişte olduğu gibi Milli Bayramlarımızın halkın katılımı ve büyük bir coşkuyla kutlanabilmesi amacı ile bir aradayız.’’ Şeklinde konuştu.

”8 İl Başkanı olarak Cumhuriyet Bayramı kutlama komisyonu oluşturduk”

Milli Bayramların layıkı ile kutlanmadığını ve bundan dolayı Cumhuriyet Bayramı kutlama komisyonu kurduklarını dile getiren Karakaş; “2012 yılında Ulusal ve resmi bayramlar kutlama yönetmeliğinde mevcut iktidarın yaptığı düzenlemeler ve son dönemde de pandemi bahane edilerek; Milli Bayramların layıkı ile kutlanamadığı, halkın kutlama törenlerine katılmadığı gerekçesi ve halkımızdan gelen yoğun istek doğrultusunda böyle bir birliktelik oluşturarak ortak değerimiz ve yönetim şeklimiz olan Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Bayramımızı hazırladığımız ortak program çerçevesinde 28 Ekim 2021 Perşembe gününden başlamak üzere kutlamak amacı ile 8 İl Başkanı olarak Cumhuriyet Bayramı kutlama komisyonu oluşturduk.” Dedi.

Cumhuriyet Bayramı programını açıklayan Karakaş, 28 Ekim Perşambe günü saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunacaklarını, aynı günün akşamı saat 20.00’da ise Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanında sonlandırılacak olan Cumhuriyete bağlılık yürüyüşü fener alayı etkinliği düzenleyeceklerini söyledi.

Karakaş, 28 Ekim akşamı düzenlenecek olan Cumhuriyet şöleneni tüm Bartınlı vatandaşlara davette bulundu.

Karakaş: “Bir şeylerden bazen geç haberimiz oluyor”

Selim Karakaş açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı ve bir gazetecinin Karakaş’ın “davet edilirsek katılacağız” cümlesini aktararak “Siz davet edilmiyor musunuz?” sorusuna Karakaş “Bir şeylerden bazen geç haberimiz oluyor. Bu yüzden bunu vurguladım ve aslında kinaye yaptım” dedi.

Kurtkaya: “Muhtarlar Günü programına davet edilmedik”

Gelecek Partisi İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya da aynı soruya “Geçen hafta Muhtarlar Günü vardı. Muhtarlar Günü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanında bir program oluyor ve o programa siyasi partilerimizin il başkanlarına bir davet gelmedi. Bilseydik tabi ki değerli muhtarlarımızın yanında olur ve bizler de dahil olurduk” cevabını verdi.

 “İkaz edince 30 Ağustos Zafer Bayramına davet edildik”

Deva Partisi İl Başkanı Ali Yıldırım’ın etkinliği Muhtarlar Derneğinin düzenlediğini ve resmi bir kurum tarafından düzenlenmediğini belirtmesi üzerine de Kurtkaya “Gelecek Partisi olarak kendi adıma söyleyecek olursam ilk davet edildiğim resmi bayram 30 Ağustos Zafer Bayramı. Ondan önceki bayramlarda protokollerde bize yer verilmedi. Bunu da ikaz ettik. Biz uyardıktan sonra 30 Ağustos Zafer Bayramında bize yer verildi” şeklinde konuştu.

Yıldırım: “Grubu olmayan siyasi partiler protokol listesinde yoktu”

Gazetecilerin bu durumun gerekçesi olup olmadığını sorması üzerine de Başkan Ali Yıldırım “Valilik ziyaretimde bu konu gündeme geldi. Grubu olmayan siyasi partiler protokol listesinde yoktu. Bunu düzeltilmesini talep etti. Ondan sonra da düzelttiler” dedi.

Karakaş: “Mecliste grubu olmayan bir partinin milli bayramı kutlama hakkı yok mu?”

Selim Karakaş da şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyetinin temelleri aslında bazen yüksek performansla kutlanan Çanakkale Zaferinden başlıyor. Arkasından Allah bize ender bulunan, bütün dünya devletlerinin takdir ettiği, birçok dünya ülkesinde hayranlıkla izlenen Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lider nasip ediyor. O, 1.Dünya Savaşında yıkılmış halkı birden ayağa kaldırıp,yokluklar içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı sonrası aslında istediği yönetim biçimini getirebilecek bir durumda olmasına rağmen “Türk halkının iradesine uyan tek rejim Cumhuriyettir” diyor. Halkın iradesinin Türkiye Cumhuriyetinde bu şekilde tecelli ediyorsa, halkın da iradesinin Mecliste her şekilde temsiliyetinin sağlanması gerekiyor. Ama siz barajlar koyup setler çekip halkın iradesinin Meclise yansıması ortadan kaldırırsanız o zaman resmi kutlamalar da bizim bazı siyasi partilerin il başkanlarına, ya da Mecliste grubu olmayan siyasi partilerin il başkanlarına “Sizin Mecliste grubunuz yok. Onun için biz sizi protokole çağırmıyoruz” dersiniz. Mecliste grubu olmayan bir partinin milli bayramı kutlama hakkı yok mu? Hepimizin var. Bu yüzden birlik ve beraberlik ortamını oluşturmamız gerekiyor. “Bayramda Belediyenin görevi sadece direklere bayrak asmak mı?” Bu bayramlar yönetmeliğinin 2. Maddesi “Bir kutlama komisyonu oluşturulur” diyor. Bu kutlama komitesinde yer alanlar; ilgili vali yardımcısı, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Emniyet Müdürü… Bu şekilde gidiyor ve ondan sonra diyor ki “İdarenin uygun göreceği sivil toplum örgütü temsilcileri.” Siyasi partiler de sivil toplum örgütü tanımı içerisinde yer alırken burada hangi siyasi parti var, hangi sivil toplum örgütü var, bu bayram nasıl kutlanacak? Gibi sorularında çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bayramda Belediyenin görevi sadece direklere bayrak asmak mı? Başka bir görevi yok mu? Herkes görevini doğru yapsın.

”Soylu: “Bu Bartın’da bir ilk olacak”

Sol Parti İl Başkanı Adnan Soylu ise “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milli bayramlarının en büyüğünü 29 Ekim’de kutlayacağız. Uzun zamandan beri mevcut iktidar tarafından milli bayramlarımız çeşitli vesilelerle itibarsızlaştırma, etkisizleştirme ya da halkın ilgi ve alakasından uzaklaştırma çalışmaları vardı. Devletin en üst kademesinde görevli olan kişiler dahi, 29 Ekim bayramlarında yıllarca rapor alıp, hasta olup çeşitli vesilelerle bu en büyük bayramımızı kutlamaktan itina ile kaçtılar, kaçındılar. Milli bayramlarımızın Türk toplumunda sanki “Olsa da olur, olmasa da olur” intibası yaratılmak istendi. Sol Parti Bartın İl Örgütü olarak Bartın’da böyle bir öneriyle karşılaştığımızda tam da bu kaygılardan yola çıkarak yeniden milli bayramlarımızı halkın yeniden ilgisine sunmak birlikte kutlayabilmenin kıvancıyla “Varız” dedik. Bu bir ilk olacak. Bundan sonra milli bayramlarımız önce Bartın’da sonra ülke genelinde yeniden coşkuyla sevinçle ve kıvançla kutlanır” dedi.

Karakaş ve Kurtkaya : “Aynı iradeyi Bartın’ın sorunları için de ortaya koyacağız.”

Bir gazetecinin “Aynı iradeyi Bartın’ın sorunları için ortaya koyabilecek misiniz?” diye sorması üzerine Karakaş, “Tabi ki koyarız” dedi. Kurtkaya da “Zaten siyasetin iyice kutuplaştığı bu günlerde, hukukun, adaletin, demokrasinin tartışılır hale geldiği bir günde biz siyasi partiler olarak “Herkes için adalet, demokrasi ve özgürlük” diye yola çıktık. Ziyaretlerle başlayan daha sonra Cumhuriyet Bayramına yönelik etkinlikle devam eden ve sonrasında da bunun adına Siyasi Partiler Komisyon Kurulu diye bir isim koyduk. Bundan sonra da Bartın’ın her eksikliğini her noksanlığını ele alarak gündeme hep beraber taşıyacağız” şeklinde konuştu.
 

  • 2021-10-28 11:31:56 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...
Bartın Sipahiler Şehit Gürdal Çakır İlkokulunda engelli öğrenci servis minibüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti