GÜNDEM

Aromatik bitki yetiştiriciliğine büyük destek

Aromatik bitki yetiştiriciliğine büyük destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarımsal faaliyetlerin artırılması ve yerli üretimin desteklenmesi amacıyla 2022 yılında 20 milyon metrekare Hazine arazisi, tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi amaçlı kiraya verilmek üzere ilana çıkarılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarımsal faaliyetlerin artırılması ve yerli üretimin desteklenmesi amacıyla ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun kullanılan lavanta, gül, adaçayı, kekik ve çörek otu başta olmak üzere 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilecek.
18-40 yaş arası genç çiftçiler teşvik edilecek

Yürütülen faaliyet çerçevesinde 2022 yılında 20 milyon metrekare Hazine arazisi, tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi amaçlı kiraya verilmek üzere ilana çıkarılacak. Bu kapsamda özellikle kadın girişimciler ile 18-40 yaş arası genç çiftçiler teşvik edilirken; ziraat mühendisleri, ziraat teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet edenler ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tıbbı aromatik ya da süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatifleri gibi üretici örgütleri kiralamada öncelik hakkına sahip olacak.

Başvurular nasıl yapılabilecek?

İlan edilen taşınmazlar www.milliemlak.gov.tr adresinde 30 gün süreyle yayımlanırken; Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili Belediye Başkanlıkları, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ziraat Odalarına da bildirimde bulunuluyor. İlan edilen taşınmazlardan köy ve belde sınırları içerisinde yer alanlar ise 30 gün süre içerisinde ilgili köy ve Beldede ki uygun görülen kanallarla duyuruluyor. 

Bununla birlikte 04 Kasım 2020 tarih ve 31294 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7255 sayılı Gıda Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılmasına Dair Kanununun 4’ üncü maddesine istinaden çıkarılan “Orman Kanununun 18’ inci maddesinin uygulaması hakkında yönetmelik" ile "mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine" izin verilebileceği hükme bağlanmış olup bu yönetmelik kapsamındaki izin taleplerine ilişkin başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Uygulamalardan yararlanmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesindeki Millî Emlak Müdürlüğüne, İlçelerde de Millî Emlak Şefliklerine ve Orman İşletme Müdürlüklerine başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi alabilecekleri gibi bu desteklerden faydalanabilecekler.
 

  • 2022-02-21 12:05:21 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...
Bartın Sipahiler Şehit Gürdal Çakır İlkokulunda engelli öğrenci servis minibüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti