GÜNDEM

Sayacılıkta nitelikli eleman talepleri karşılanıyor

 Sayacılıkta nitelikli eleman talepleri karşılanıyor

Bartın’da Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bartın Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde toplamda 9 kurum iştiraki ile sayacı sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için faaliyete alınan Saya Eğitim Merkezi’nde iş garantili eğitimlerin 6. Programı sona erdi. 

Bartın’da Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ayakkabıcılar ve Sayacılar Derneği öncülüğünde toplamda 9 iştirakçi ile yürütülen Saya Eğitim Merkezi iş garantili eğitimlerin 6.programı sona erdi. 2021 yılının son Saya Eğitimi kursu 22 kursiyer ile yılı kapattı.

Ticaret Sanayi Odası yönetimi sayacılık kursunun son gününde Saya Eğitim Merkezine ziyarette bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık Usta Öğretici Mustafa Aşçıoğlu’dan kurs ile ilgili bilgiler aldı.

Kursun açılışını yapmasından bu yana yaklaşık 150 kursiyer eğitim alırken, bu kursiyerlerden büyük bir çoğunluğunun istihdamı sağladı. Kursiyerler 3 buçuk ay süren kursta hem teorik hem de uygulamalı eğitim alıyor. Sayacılıkta kedini geliştiren kursiyerler kurs bitiminde istihdam ediliyor.

Ayakkabılar tabanı ile birlikte yapılıyor

Ticaret Sanayi Odası Başkanı Halil Balık bu kursu bitiren kursiyerlerin işlerinin garanti oluğunu ifade ederek,“Burası Organize Sanayi Bölgemizde bulunan İnovasyon Merkezinin alt katı. Biz 3 yıl önce sayacılık projesi yaptık. Şiremirtabaklar Köyündeki köy okulunda başladık bu projeye. İlk başladığımızda bu sadece ayakkabının üstüydü. Daha sonra üyelerimizden, iş yerlerimizden gelen talepler üzerine ayakkabının tabanı ile beraber ayakkabı yapmaya karar verdik. Daha doğrusu kursunu yapmaya karar verdik, bugün ilk kursumuzun son günü. Bu kurs 3 buçuk ay süren bir kurs. Burada bulunan 22 arkadaşımız 3 buçuk aylık eğitimin ardından garanti olan işlerine yılbaşından sonra başlayacaklar, yerleri hazır. Bir kısım kursiyerimiz Hasankadı’ dan geldi. Burada belediyenin desteklediği, yer verdiği bir firmamız var onun bir talebi vardı, ihtiyacı vardı.  Onların talebiyle biz Ticaret Sanayi Odası olarak taşımayı ve yeme içmelerini üstlendik. Bu arkadaşlar burada kurslarını bitirecekler ve Hasankadı’ da işe başlayacaklar. Hepsi iş sahibi olmuş olacak.” Dedi.

“800 çift ayakkabı yapacak kapasitede bir makine parkurumuz var”

Balık, 2022 yılı içerisinde 4 kursun daha açılacağını kaydettiği konuşmasının devamında, “Burası aynı zamanda küçük bir fabrika gibi, arkadaşlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda burası eğer bir imalat tesisi olsa 800 çift ayakkabıyı yapacak kapasitede bir makine parkurumuz var. Sayadan başlayıp ayakkabının tabanında biten bir tesis aslında burası. Üretim önemli ihracatımız devamlı bir ivme kazanıyor. Bundan dolayı bizim üretime destek vermemiz şart. Ayakkabı sektörünün talepleri doğrultusunda eleman yetiştirmek için buradayız. Tahmini 2022 yılı içerisinde hemen hemen 4 tane kurs vereceğiz burada. Bu arkadaşlar iş sahibi olacaklar bizde ayakkabı sektörüne destek vermiş olacağız.” Sözlerini kullandı.

“Olanaklar ne kadar artarsa çeşitlilikte o kadar artacak”

Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği Başkanı Rıza Arslan da kursların devam edeceğini belirterek, “Ayakkabı iki bölümden meydana geliyor. Üst kısmına saya, alt kısmına taban diyoruz. Saya kısmını yapana sayacı, alt kısmını yapana ise imalatçı diyoruz. Bundan sonraki kursta ayakkabının saya kısmını yapmayı öğrenen kursiyerlerimize ayakkabı yapabilmeleri için eğitim verilecek. Bu eğitimde hazırlanmış sayanın kalıba giydirilmesi, tabanının atılması ve daha sonra ayakkabıya dönüştürülmesi planlanmakta. Sırayla kursiyerlerimiz çeşitli ayakkabıların nasıl yapıldığını öğrenecekler. Burada tüm çeşit ayakkabıların yapımını öğretmek için tüm imkânlarımızı sağlayacağız. Bu işte olanaklar ne kadar artarsa çeşitlilikte o kadar artacak.” Dedi.

  • 2022-01-03 11:32:11 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
Murat Çilek ve Hüseyin Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu eğlence programı çilek show başlıyor...
BARTIN’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Ovatekkeönü köyünde bir ahırda çıkan yangın vatandaşları korkuttu.