HACAMAT, SÜLÜK VE OZAN TEDAVİSİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

HACAMAT, SÜLÜK VE OZAN TEDAVİSİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sorarak sizleri aydınlatmak istedik. Gelin isterseniz Gülşah Hanım ile röportajımıza kendisini tanıyarak başlayalım.
 
Gülşah Aslan kimdir?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum.2010 Yılında mezun oldum ve ilk görev yerim Bartın’dı.Aile Hekimi olarak başladım ve ilk geldiğimde 2 yıl burada kalmayı planlıyordum ama Bartın’ı çok sevdim ve burada kaldım.
 
Aile hekimliğini neden bıraktınız?
Aile hekimliğinde 4 yıl uzun bir süre çalıştım.Kendi hastalarım vardı, doğumundan sonra takip ettiğim hastalarımda vardı. Sonrasında beli bir yerde Aile Hekimliğinde hastalara yetemediğimi fark ettim.Neden diye sorarsanız hastalarda Aile Hekimlerine bakış farklı oluyor. İlaç yazdırma, rapor alamaya git gibi izlenimler oluyor. Özellikle yaşlı ve kronik hastalarda iyileşme sağlayamadım buda beni mutsuz etti. Ben hastayı iyi etmek istiyorum. Çalışma dönemim içersinde hastalarıma yeterli gelemediğimi hissettim. Bazı şeyleri yapmak istiyordum ve imkanımın olduğunu da bildiğim için araştırmalarımın sonucunda aile hekimliğinden ayrıldım.
 
Bartın’da çok fazla isminizi duyuyoruz. Bunun sebepleri nelerdir?
Bunun sebepleri arasında hastalarıma karşı içten, samimi ve onların sağlıklı olabilmesi için çabalamam olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca yapabileceğim konularda insanlara yardımcı olurum, yapamayacağım konularda insanları yönlendiririm bu yüzden belki de insanlarda bir güven oluştu. En büyük sebepleri bunlar olabilir diye düşünüyorum.
Burası bir muayenehane, burada zaten gelen hasta hizmetleri veriliyor.Aile hekimliğinde olan bütün hizmetleri burada da verebiliyoruz. Ayrıca kendimin bizzat eğitimler sonucunda aldığım sertifikalarım var. Bu sertifikaları aile hekimliğinde çalışırken almıştım.Bunların hepside bakanlık onaylı ve üniversitelerden alınmıştır. Bunların arasında mezoterapi sertifikası var.
 
Mezoterapi
 
Bunu da şöyle açıklayalım, mesela hastalara genelde ağızdan ilaç verilir. Ama bazı hastalara da bunları yüksek dozda verilmesi gerekebiliyor. İşte burada mezoterapi yöntemiyle bunu lokal olarak uygulanıyor. Yani bir hastanın dizinde bir ağrısı var diyelim bunu geçirmek için sadece derinin altına çok az miktarda enjeksiyonlar yaparak, ilaçtan alacağı toksik miktarları ulaşmadan yada karaciğerine, böbreğine zarar vermeden çok daha etkili, hızlı etki edilebiliyor. Bizimde burada yaptığımız mezoterapi uygulamaları da var.
Özellikle gençlerde strese bağlı oluşan saç dökülmesi, yüzde ve ciltte oluşan rahatsızlıklar konusunda mezoterapi uygulaması yapılabiliyor. Bu uygulama ile saç dökülmesi engellenebilirken,  ciltte yenilenme, gençleşme ve kırışıklığın azaldığı gözle görülebiliyor.Akne problemi olan çok hastalarım geliyor. 40 yaş üstü bayanlarda hormanel dengesizlikten dolayı akne problemi ve akne sonrası yüzde oluşan izler için mezoterapi uygulaması yapılabiliyor. Bu sayede cilt daha iyi hale geliyor.
Sülüğün bilindiğinin aksine hastayı sadece kanını emerek tedavi etmediğini anlatan Arslan, “Kendinde olan 100-105 enzimi kana aktararak, tedaviyi gerçekleştirir. Sülük başta varis, ağrılı romatizma, kireçlenme, bel ve boyun fıtığı ile bütün baş ağrıları tedavilerinde de kullanılır” dedi
 
Sülük tedavisi
 
Sülük tedavisi aslından geleneksel yöntemler arasında.Eskiden çok daha fazla kullanıyordu ama bazı yanlışlar vardı. Çok şükür ki devletimiz bu konuya el attı ve çözüme kavuştu. Sülük Tedavisi eğitimini doktorlara vererek, tedavilerin muayenehanelerde yapılması sağlandı.Bu sayede de bilinçli olarak sülük tedavisi uygulanabiliyor. Çünkü her hastanın sülük tedavisine uygun mu değil mi diye değerlendirilmesi gerekiyor. Bu bütün hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerekiyor. İşte ‘’ Ayşe sana sülük buldum bu dize iyi geliyormuş al yapıştır’’ yada ‘’ koy bir kovanın içine ayaklarını oradan sülük yapışırsa hastalıklı bölgeye o çok iyiymiş’’ kulaktan dolma sözlerle sülük tedavisi yapılmaz. Sonrasın kanama ve enfeksiyon olma olasılığı çok yüksek. Bunun için Sülük Tedavisi mutlaka uzman ve eğitimli biri tarafından yapılmalı.
Sülük Tedavisi ile vücutta sağlıksız kasılmalar açılabiliyor ve dolaşım düzenleyebiliyor aynı zamanda bel fıtığı, boyun fıtığı yada kireçlenmelerde yine sülük tedavisinde etkili sonuçlar alınabiliyor…Tabi bunların kontrollü yapılması gerekiyor belli aralıklarda. Halk arasında bu tedaviyle ilgili çok yanlış bilinen şeyler var.  ‘’ Sülüklerin yapıştığı yer kanatılır gibi ‘’ .Bu gibi kulaktan dolma sözlerle tedavi yöntemi olmaz. Özellikle bu konularda bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili bana da ulaşabilirler.
 
Hacamat
 
Son dönemlerde Hacamattedavisi çok duyuluyor. Bununla ilgili neler söylersiniz?
Hacamat günümüzde Alternatif Tıp şeklinde adlandırılan, Peygamber Efendimiz (sav)'in sünneti olarak bizlere kalan bir tedavi şeklidir. Özel vakumlu kupalar ile kan alma yöntemi olan hacamat, vücut içerisinde olan ve vücudun atamadığı toksinleri vakum yolu ile kandan temizlemesidir.Aslında hacamat çok yaygın sistem ama evlerde, sağlıksız ortamlarda, aynı kupalar kullanılarak yada bardaklar kullanılarak, ateş yakılıp ısıtılarak yapılıyor bunlar çok yanlış uygulamalar. Bunları duyuyoruz yada bize gelen bazı hastalarda da denk geliyoruz. Hatta gelen hastalarımızın bazılarında rastladığımız hacamat yaptırmışlar kanasın diye çok derin kesik atılmış, bu kesikleş iyileşme döneminde sorun oluşturabiliyor. Bazı hastalarda bardakları ısıtıp koyarken yanıklar oluşturmuşlar. Hacamat yaptıracağım diye çok ciddi sıkıntılar yaşamış insanlar. Hacamat sağlıklı ve uzman kişiler tarafından yapılmalı. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda talimatları var. Özellikle hacamat yaparken kullanılan kupaların tek kullanımlık ve o hastaya özel olması gerekiyor. Bölgede ki kesiklerde ki amacı kılcal damarlarda ki kanı toplayıp oradan akmasını sağlamaktır.
İnsan vücuduna çok büyük faydası olan hacamat sayesinde hastalıklı bölgeden toksik madde atılması sağlanıyor.Ağrılı bölgelerde kan dolaşımını hızlandırılarak, ağrının azalmasını sağlıyor. Hatta kuru kupa yöntemiyle masaj bile yapılabiliyor. Örnek verirsek çok ciddi baş ağrısı olan hastalarda yine belirli noktalarda hem sünnete uygun hem de akapunktur noktalarımız var bunlara özel işlem yapılarak, kişilerin yıllarca geçmeyen baş ağrıları azalabiliyor. Hacamat belirli aralıklarla yapılır.Böylelikle hasta ilaç kullanmadan tedavisi yapılmış oluyor. Özellikle benim bir hastam vardı 4 yıl kronik baş ağrısı çekmiş ve buraya gelmişti. Ona hacamat ve sülük tedavisi uyguladık, bizlere dua ederek mutlu ve sağlıklı bir şekilde bizden ayrıldı.Buda bizi en mutlu eden şey.
 
Hacamatın faydaları nelerdir?
 
Hacamat kan üretimini düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.Dokularda ve kanda bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.Kılcal damarlardaki tıkanıkları açar.İç kanamaları durdurması da hacamat faydaları arasındadır.Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder.Kaslardaki ödemleri ve sertliği çözer.Psikolojik ve sinirsel hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Hacamat yapılan bölgedeki kan akımı canlanır, dolayısıyla bu bölgelere oksijen ve besin daha kolay ulaşır. Kan üretiminden sorumlu karaciğer, kemik iliği, dalak gibi organları uyarır.
 
Ozon tedavisi nedir, nasıl uygulanır?
 
Ozon tedavisi birçok hastalıklarda kullanılabiliyor. Ozon tedavisi ile doku ve hücrelerin Oksijeni en iyi şekilde kullanması amaçlanır. Biz mesela burada majör ozon uygulaması yapıyoruz. Kişilerin kendi kanını özel bir solisyonlu seruma alınıp, burada ozonlama yapılarak, tekrar kişinin vücuduna veriyoruz.  Ben Ozon Tedavisinin artık hastalarımda gördüğüm kadarıyla depresyona bile iyi geldiğini düşünüyorum. Ağrılarda azalma, ciltte gençleşme, metabolizmada hızlanma, zayıflama, yorgunluğun azalması konularında etkileri var. Ozan Tedavisinde ki amaçta hücrelerin daha fazla oksijene maruz bırakarak, iyileşmesini hızlandırmak… Bu bölgesel olarak da yapılabiliyor.
Özellikle diyabet ayaklarda da kullanılabiliyor ozon tedavisi… Biliyorsunuz ki şeker hastalarının ayaklarında iyileşmeyen yaralar oluyor. Bunun tedavisi için ozon tedavisi kullanılabiliyor. Bunun yanında sülük tedavisi de kullanılabiliyor.
Ozon Tedavisi: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,Damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi,Romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü,Bel ve boyun fıtıklarında ağrının azaltılması, Diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi,İnsülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom ve yağlı karaciğerin tedavisi,Yara ve yanık tedavileri,Kolit olarak geniş anlamda ifade edebileceğimiz inflamatuar barsak hastalıklarının tedavisi, Kronik yorgunluk sendromu,Baş ağrıları, migren, Alerjiler,Akut viral hepatitler ve herpes (uçuk) tedavisi,Tekrarlayan vajinal mantar,Kanserde destek tedavi,Ciltte yaşlanmanın geciktirilmesi,Sağlıklı yaşlanmanın sağlanması için uygulanabilir.
Aslında burada önemle olan hastanın neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve doğru analiz etmek.Bu analize göre de müdahale yöntemlerini belirlemek.
Özellikle Bartın’da son zamanlarda Sülük ve Ozan tedavisi biraz daha fazla… Ayrıca özellikle benimde yeni sertifikasını aldığım medikal el ayak bakımı var. Burada kayıp tırnak, tırnak yeme, mantarlı tırnak gibi durumların tedavisi yapılıyor. Bununla ilgili çok fazla başvuran insanlar var bizlere. Çünkü bu tedavi ile ilaç kullanmadan insanlar tedavi edildiği için hastalar bu yolu daha çok seçiyorlar.
Herkese sağlıklı mutlu ve huzurlu günler diliyorum, sağlık hakkında hangi konu olursa olsun bilgi sahibi olmak isteyenler isterlerse Dr. Gülşah Aslan instagram ve facebook sayfasından yada Çatmaca PTT arkasında ki ofisimizden bana ulaşabilirsiniz.

  • 2018-12-10 12:40:02 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
Konuyu bir bilene soralım ve okurlarımızı bilgilendirelim dediğimiz noktada da karşımıza Bartın’da bu tedavileri uygulayan başarılı bir doktor olan Gülşah Aslan çıktı. Kendisine bu tedavi yöntemleri ile ilgili olarak akıllardaki neredeyse tüm soruları sor
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
4 Mart'ta Bartın'a geleceği açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı netleşti. AK Parti İl Teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart Pazartesi Günü Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenleyeceği açıklandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.