KÖY BAYRAMLARI YASAK!

KÖY BAYRAMLARI YASAK!

KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ AÇIKLANDI!

Toplu bayramlaşmalar, ziyaretler, yemekler yasak! Bayram namazı nerelerde kılınacak?

Bartın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince Kurban Bayramı öncesinde koronavirüs salgınına karşı yeni kararlar alındı.

Alınan kararlara göre toplum bayramlaşmalar, toplu ziyaretler ve toplu yemekler yasaklandı. Köyler arası yapılan toplu ziyaretlere de yasak gelirken bayram boyunca geleneksel hale gelen güreş ve futbol müsabakalarının da yasaklandığı duyuruldu.

Kurban Bayramı namazlarının Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenecek açık alanlarda kılınacağı da yapılan duyurular arasında yer aldı.

Ayrıca kurban kesimi için hane dışında yapılacak kesimlerde her hisse sahibi için bir kişi olacak şekilde kurban kesimi ve parçalanmasında yer alabilecek.

Mezarlık ziyaretleri ve mezarlıklardaki etkinliklerinde toplu bir şekilde yapılmasına yasak getirildi.

Kararlar şu şekilde

1 – İlimiz genelinde Kurban Bayramı Arefesi ve Kurban Bayramı süresince toplu olarak mezarlık ziyaretleri ve bu alanlarda Kuran-ı Kerim tilavetleri yapılmayacak, bireysel olarak yapılacak mezarlık ziyareti ve Kuran-ı Kerim tilavetleri nedeniyle oluşabilecek insan yoğunluğunu azaltmak için mezarlıklara giriş çıkışların ayrı noktalardan yapılarak bu faaliyetler esnasında maske – mesafe ve temizlik şartlarına uyulacaktır.

2 – Kurban Bayramı münasebeti ile kılınacak Bayram Namazı İl Merkezinde Valilik, İlçelerde Kaymakamlıklarca belirlenen açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde kılınacaktır.

3 – İlimiz genelinde Kurban Bayramında toplu bayramlaşmalar, özellikle köylerimizde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu olarak yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek faaliyetleri (köy bayramları) yapılmayacaktır.

4 – İlimiz genelinde özellikle köylerimizde Kurban Bayramı münasebetiyle geleneksel hale gelmiş güreş, futbol vb. turnuvalar yapılmayacaktır.

5 – İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin Kurban satış yerleri ve Kurban Bayramında alınacak önlemleri düzenleyen 01/07/2020 tarih ve 48 nolu kararında belirtilen esasların yanı sıra kurbanını müstakil hanelerinde hisseli olarak kesecek vatandaşlarımız hane dışındaki her hisse sahibi için bir kişi olacak şekilde kurban kesimi ve parçalanmasında yer alacak, bu şekilde yapılan kesim işinde vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik kuralına uyacaklardır.


 

  • 2020-07-30 10:58:40 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Sevgililer Gününde Nikah Kıydılar....
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı. 
BARTINLILAR İSTANBUL ATAŞEHİR'DE BULUŞUYOR, YÖRESEL SANATÇILARIN OLDUĞU PROGRAMDA SÜPRİZ HEDİYELER VE ÇESİTLİ ETKİNLİKLERİN BULUNACAĞI PROGRAMA TÜM BARTINLI VE BARTIN'A GÖNÜL VERMİŞ TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİDİR... (BIYAD.)