MECLİS’TE GÜNDEM GÜZELCEHİSAR OLDU

MECLİS’TE GÜNDEM GÜZELCEHİSAR OLDU

Bartın İl Genel Meclisi Mayıs Ayı Toplantıları’nın ikinci birleşiminde gündem Güzelcehisar oldu. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında Meclis Üyeleri’nin eksiksiz katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Erol Keserci tarafından Güzelcehisar’da yürütülen çalışmalara ilişkin teknik bir sunum yapıldı.


Güzelcehisar’da başlatılan çalışmalara ilişkin teknik ve genel bilgiler veren Bartın İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Erol Keserci, Mugada’da da imar konusunda çok zor ama başarılı bir çalışma gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek “Mugada’da yıllar önce turizme hizmet etmek amacıyla baraka şeklinde yapılaşmalar olmuştu. Bu kaçak yapılaşmalarla ilgili gerekli yasal işlemler yapıldıktan sonra İmar mevzuatına aykırı yapıların yıkım çalışmaları gerçekleştirildi. Baraka şeklindeki bu yapılaşmaları yıkarken bizlere taş atanlar şimdi bize ‘buyurun Müdürüm çay içelim.’ diyorlar. Yani ilk başta büyük tepkiler aldık ama sonrasında vatandaşımız bize teşekkür etti. Mugada’da kaçak yapılaşmaların yıkımı bittikten sonra İdaremiz tarafından çevre düzenleme çalışmaları da yapıldı. Bu iki fotoğrafa baktığımızda yapılan çalışmalar da açıkça meydana çıkıyor.” dedi.

“Uzun bir süreç yaşandı”

Sonrasında da Güzelcehisar sahilindeki imar ve payzaj çalışmalarını anlatan Keserci, şunları söyledi:

Güzelcehisar sahilinde de İmar mevzuatına aykırı yapılaşmalar başlamıştı. İmar mevzuatına aykırı yapılaşmaların da gerekli işlemleri yapıldıktan sonra yıkım çalışmalarına başlandı. Kaçak yapılaşmaları yıkımı tamamlandıktan sonra Özel İdaremiz tarafından 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar yapılmaya başlandı. Bu çalışma aşamasında Güzelcehisar, doğal sit alanı olduğu için 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu ve Yönetmeliği, Çevre Kanunu, İmar Kanunu ve bu kanunlara bağlı mevzuatlara bağlı kalarak da imar çalışmaları İdaremiz’ce tamamlandı. İmar çalışmalarının tamamlanmasının ardından da 18 uygulamasına geçildi.

Ancak bu imar çalışmaları esnasında uzun bir süreç yaşandı. Hazırlanan planlar Ankara 2 No’lu Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nun görüşüne sunuldu. 2016 yılında bu planlar Komisyon tarafından uygun görülerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca değerlendirilmesine karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca söz konusu planlar değerlendirilerek Bakanlık makamının onayına 2017 yılında sunuldu ve onaylandı. Onaylanan planlar yasa gereği 16.02.2017-16.03.2017  tarihleri arasında askıya çıkartıldı. Askı süresi içerisinde 9 adet,  askı süresinden sonra da 1 adet itiraz olmak üzere toplam 10 adet itiraz oldu. Yapılan itirazlar da Bartın Çevre ve Şehiriclik İl Müdürlüğü’nce Çevre ve Şehiriclik Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlıkça onaylanan planların Bartın İl Özel İdaresi’nce hazırlanması sebebiyle söz konusu plana ilişkin itirazların İl Özel İdaresi tarafından değerlendirilerek Bakanlığa gönderilmesi talep edildi. Yapılan itirazlar İl Genel Meclisi’mizin komisyonları vasıtasıyla İl Özel İdaresi’nce değerlendirildikten sonra görüş Çevre ve Şehircilik Bakanlğı’na bildirildi. Bakanlık makamı 2017 yılı Mayıs ayında itirazları görüştü ve itirazlar reddedilerek planlar kesinlik kazandı. Planların kesinlik kazanmasının ardından da Jeolojik ve Jeoteknik Etüt Raporları, Bartın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından onaylandı. Planların onaylanmasının ardından da peyzaj uygulamaları çalışmaları başladı.

Planda birçok sosyal alan mevcut

Bu planlarda, 5 metre, 3 metre ve 7 metre ve 1,5 metre yürüyüş yolları var. Planımızda günübirlik tesis alanları da var. Burada vatandaşlarımız kamping, konaklama ünitelerini içermeyen duş, gölgelik, soyunma kabini, tuvalet, cafe, bar, pastane, lokanta çayhane, açık spor alanları, spor tesisleri, golf alanları, açık gösteri, eğlence alanları, lunapark, fuar, su oyunları parkı ve özellik taşıyan el sanatları ürünlerine yönelik hizmetler burada yapılabilir. Yani yapılaşmaya da müsait olan bir alanımız mevcut.

Peyzaj uygulama çalışmaları başladı

Bu çalışmalar bittikten sonra peyzaj uygulama çalışmaları başladı. Burada da bizim mimarlarımız devreye girdi. Buradaki çalışmalar için bizim taslak projelerimiz var. Biz bunları da vatandaşlarımıza vereceğiz. Bu şekilde emsale uyarak yapılaşmaya gitmeleri mümkün olabilecek. Ama ‘ben bunların haricinde bir şey yapmak istiyorum’ derse Kurula giderek onay alacak. Ama biz vatandaşlarımız uğraşmasın diye birkaç tane taslak hazırladık. Bunları bağlı kalırsa da hiç Kurula gitmeden yapılaşma yapabilir.”

Dursun: “Daha güzel bir Güzelcehisar göreceğiz”

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun da sunum sonrasında yaptığı konuşmada bu çalışmalar tamamlandığında Güzelcehisar’ın daha güzel bir hale geleceğini ifade ederek “Güzelcehisar’ın yürüyen projesi hakkında İmar Müdürümüz ve teknik ekiplerimiz bir sunum yaptı. Güzelcehisar’da yürüyen imar planı çalışmalarının peyzaj çalışmalarıyla nasıl bütünleştiğini ve yıllara sair bu işlerin günümüze nasıl geldiğini yapılan sunumda daha iyi görmüş olduk. 2012 yılına kadar durum böyle gelmiş. 2012 yılında artık bıçak kemiğe dayanınca burada bu Meclis’in iradesiyle bir karar alındı ve ‘artık bu sahilleri başı boş bırakamayız’ dedik. İmar Kanunu’nu da önümüze koyduk ve biraz cesur davranarak yıkım kararı doğrultusunda çalışmalara başlandı. Tabiki bu çalışmalar öyle kolay olmadı. Yıkarken bir çok sıkıntı oldu. Bartın’da hakikaten çok önemli bir gündem oldu. Ama o zamanlarda ‘Özel İdare buraları yıkacak ve gidecek’ şekline söylentiler vardı. Özel İdare’nin bunu yapmadığını ve yapmayacağını da biz bu ve bundan sonraki çalışmalarla ortaya koymuş olduk. Bartın’da düşünceleri değiştirmek, yeniyi getirmek çok kolay olmuyor. Bundan sonra da kolay olmayacaktır ama bu zorlukları göze alarak bizler buralara geldik. Aslında 2012’deki bir sıkıntı da değil bu, geriye sardığımızda Cumhuriyetten bu yana kimse gelip buraya kimse burada düzgün yapılaşma olsun diye elini uzatmamış. Herkes aklına gelen yere bir baraka dikmiş. Tabi bunları yaparken kolay oluyor ama yıkıma gelince zor oluyor. Bu sene çalışmalar Güzelcehisar’da bitmeyecek ama birkaç sene sonra çok başka ve daha güzel bir Güzelcehisar göreceğiz.” dedi.

 

KAYNAK BARTIN MEDYASI

  • 2019-05-09 10:17:34 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
BARTINLILAR İSTANBUL ATAŞEHİR'DE BULUŞUYOR, YÖRESEL SANATÇILARIN OLDUĞU PROGRAMDA SÜPRİZ HEDİYELER VE ÇESİTLİ ETKİNLİKLERİN BULUNACAĞI PROGRAMA TÜM BARTINLI VE BARTIN'A GÖNÜL VERMİŞ TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİDİR... (BIYAD.)
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın’ın Kozcağız Beldesi Şabankadı Köyü’nde yaşayan Turan Asal’dan 3 gündür haber alamayan yakınları onu evinde ölü buldu.
Bartın’da yılbaşı öncesi düzenlenen sahte ve kaçak içki operasyonunda 91 şişe kaçak ve sahte içki ele geçirildi.