SAĞLIK

ARTIK 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SATILMAYACAKLAR

ARTIK 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SATILMAYACAKLAR

Bartın Valiliği çocuklara  çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu maddelerin  satışının yasaklanması hakkında karar aldı.
Bartın ili sınırları içerisindeki çocukların, insan sağlığına zararlı, bağımlılık yapan hatta ölümle sonuçlanan, sağlık problemlerine sebebiyet veren çakmak, çakmak gazı, bally, derby ve tiner gibi uçucu maddelere erişmesinin önlenmesi, bu maddelerden uzak tutulması ve amacı dışında satışının engellenmesi için kararın alındığı belirtildi.
 
Alınan karar ve yasaklananlar listesi;
18 yaş altı çocuklara çakmak, çakmak gazı ve türevleri satışı yapılamaz.
18 yaş altı çocuklara bally - derby türü yapıştırıcı satışı yapılamaz.
18 yaş altı çocuklara boya inceltici tiner satışı yapılamaz.
18 yaş altı çocuklara satışı yapıldığı tespit edilen (a),(b) ve  (c) maddelerinde belirtilen çakmak, çakmak gazı, bally, derby, tiner gibi  insan sağlığına  zararlı uçucu  maddelerle ilgili  idari yönden gerekli işlemler yapıldıktan sonra ele geçen malzemeler, mağdur'un velisi, vasisi veya  kanuni temsilcisine teslim edilir. Adli yönden yapılacak işlemler için cumhuriyet başsavcılığından alınacak talimat doğrultusunda hareket edilir.

  • 2018-12-10 12:45:00 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Bartın’da yılbaşı öncesi düzenlenen sahte ve kaçak içki operasyonunda 91 şişe kaçak ve sahte içki ele geçirildi.
Bartın’ın Kozcağız Beldesi Şabankadı Köyü’nde yaşayan Turan Asal’dan 3 gündür haber alamayan yakınları onu evinde ölü buldu.
BARTIN’ın Amasra ilçesinde limanda denize devrilen otomobildeki 2 kişi balıkçılar tarafından kurtarıldı.