YENİ ÇED BAŞVURUSU İÇİN MÜCADELE BAŞLADI

YENİ ÇED BAŞVURUSU İÇİN MÜCADELE BAŞLADI

Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’da yapılmak istenen termik santral için verilen ÇED onayının Danıştay tarafından bozulmasının ardından Bartın Platformu HEMA’nın yeniden ÇED başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Yeni başvuruyla ilgili 10 Mayıs’ta Amasra’da bilgilendirme toplantısı yapılacağını ifade eden Platform, Bartın ve Amasra halkını bu toplantıda “Termik santrale hayır” demeye davet etti.
Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santral için verilen ÇED onayının Danıştay tarafından bozulmasının ardından Bartın Platformu HEMA’nın yeniden ÇED başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Yeni başvuruyla ilgili 10 Mayıs’ta Amasra Spor Salonunda 10.00’dan itibaren bilgilendirme toplantısı yapılacağını ifade eden Platform termik santrale bir kez daha hayır demek için Hükümet Caddesinde basın açıklaması düzenledi. Platformun bileşenlerinden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın en başta yer aldığı açıklaya diğer platform bileşenleri ve vatandaşlar katıldı. Bartın ve Amasra’da termik santral istemediklerini ve santralin kurulmasına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Cemal Akın, “11 yıldır mücadele ediyoruz. Binlerce kişi mücadele ettik, çok uğraştık. Bizi rahat bırakın. Bartın’ı elimizden almaya çalışmayın” derken Recai Çakır ise “Termik santral siyaset üstü bir meseledir. Hepimizin sadece insanların değil denizdeki balığın, havadaki kuşun, ormandaki geyiğin de hakkını savunmak için karşı çıkmamız gereken bir yatırımdır bu” ifadelerinde bulundu.
Bartın’a zarar verecek bütün yatırımların karşısında olduklarını kaydeden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın şöyle konuştu:
“10 yılı aşkındır Bartın’ımızda gerçekten sıkıntıya sokacak bir mesele ile uğraşıyoruz. Bizim bütün mesaimizi neredeyse alıyor. Bizler diyoruz ki, temiz bir Bartın, hayır olmaz diyorlar. Bizler diyoruz ki Bartın hepimizin, hayır bizim diyorlar. Bartın hepimizin. Hepimizin olan Bartın’da gerçekten temiz bir Bartın, yaşanabilir Bartın olması için buradayız. 10 yıldan bu yana bununla uğraşıyoruz. Biz Bartın’da yılda 40 bin yon kömür yandığı için, Bartın’da hava kirliliği olduğu için, yolda giderken beyaz gömleği siyah halde evde hanımımıza teslim etmemek için 437 kilometre yol kazdık, doğalgaz gelsin diye. O günün parasıyla 60 milyon TL nakit para harcadık. Şimdi asgari günde 100 ton kömür yanacak ve hiçbir şey olmayacak diyorlar. Karbon monoksit, kavşak suyu havzasına konacak kül ne olacak? Biz bunlar olmasın diye karşıyız.
10 yıldır termik santrale karşı Amasra ve Bartın’da mücadele verdiklerini kaydeden Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da şunları söyledi:
“10 küsur yıldır termik santrale karşı biz Amasra’da da Bartın’da da hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek olacak başarılı bir mücadele yürüttük. Binlerce insanın katılımıyla yaptığımız etkinliklerle aslında çevresine sahip çıkanlara örnek olduk. Bugün yeniden görev biz çağırıyor. Bu Cuma günü Amasra’da kapalı spor salonunda bir kez daha bize rağmen Amasra’ya Bartın’a kötülük yapamazsınız demek üzere bir araya geleceğiz. Bugüne kadar yaptıklarımız aslında bugünden sonra yapacaklarımızın teminatıdır. '' dedi
 

KAYNAK BARTIN MEDYASI

  • 2019-05-09 10:12:47 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


Yorumlar
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Her seçim döneminde siyasetin odak noktası olan Kozcağız 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimlerde yine siyasi kulisler ve çevrelerin odak noktası durumunda.
Bartın’da ticaret kervanına bir yenisi daha eklendi…
TTK tarafından ilk kez 2013'te Amasra maden ocaklarında denenen ve başarılı sonuç alınmasıyla diğer müesseselerde de uygulanmaya başlanan mekanize kazı sistemiyle üretim yüzde 100 artı...
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,Mart Ayı Meclis Toplantısı sonrası belediye bütçesinde yer alan 17 milyonluk diğer hizmet alımı kalemiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.
BARTINLILAR İSTANBUL ATAŞEHİR'DE BULUŞUYOR, YÖRESEL SANATÇILARIN OLDUĞU PROGRAMDA SÜPRİZ HEDİYELER VE ÇESİTLİ ETKİNLİKLERİN BULUNACAĞI PROGRAMA TÜM BARTINLI VE BARTIN'A GÖNÜL VERMİŞ TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİDİR... (BIYAD.)
Bartın'da bu gece hava sıcaklığı -3 derece olacak. Özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bartın’ın Kozcağız Beldesi Şabankadı Köyü’nde yaşayan Turan Asal’dan 3 gündür haber alamayan yakınları onu evinde ölü buldu.
Bartın’da yılbaşı öncesi düzenlenen sahte ve kaçak içki operasyonunda 91 şişe kaçak ve sahte içki ele geçirildi.